TKGS (Türksat Kanal Güncelleme Sistemi) Nedir?

Yeni nesil TKGS destekli etiketi ile satılan uydu alıcılar ve akıllı televizyonlar, frekans bilgileri ve kanal listesini Türksat tarafından otomatik olarak güncellenmesini sağlar. Bu sayede yeni eklenen kanallar veya frekansı değişen kanallar otomatik olarak güncellenir ve her dâim kanal listeniz güncel şekilde bulunur.  TKGS desteği bulunmayan cihazlarda yeni eklenen veya frekansı değişen kanalların frekans değerlerini kendiniz girmeniz gerekiyordu veya tüm kanal listenizi silerek kanal taraması yapmanız gerekiyordu ancak TKGS sayesinde bu dertlerin tamamı sona erdi. 

TKGS'den sonra kanal listem sürekli değişiyor, Ne yapmam gerekir?

TKGS'yi kullanan neredeyse tüm kullanıcıların ilk zamanlardaki şikayeti budur sanırım. Özenle sıraladığınız kanal listeniz cihazınızı her kapatıp açtığınızda sıfırlanıyor olması. Bu durum gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Tabi ki bunun da bir çözümü var. Uydu alıcınızın TKGS ayarlarında kullanım modunu ESNEK olarak ayarlamanız sorunu çözecektir. Bu sayede yaptığınız sıralama korunur ve yeni kanallar son sıraya eklenir. Yeni eklenen kanalları oradan takip ederek sıralamadaki yerini kendiniz değiştirebilirsiniz. TKGS modları demişken TKGS özelliğini istemiyorsanız TKGS ayarlarında kullanım modunu KAPALI olarak seçmeniz yeterli.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Konu ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum bölümünden iletebileceğiniz gibi 7/24 müşteri hizmetleri hattımızdan konunun uzmanlarına sorabilirsiniz.