Empedans herhangi bir komponentinin veya elektrik devresinin akıma karşı gösterdiği eşdeğer dirençtir. Bu tanımın sözlük anlamını verip konuyu kapatmak kolaycılığa kaçmak olacağından biz bu kavramı basite indirgeyerek ve pratik kavramlarla izah edelim;

Ses sistemlerinde empedans mikrofonlarda, hoparlörlerde, ve amfilerde ayrı birer parametre olarak bulunur. Mikrofonlarda genelde 600 Ohm empedans  neredeyse standart olarak kullanılır. Bunun sebebi amfi veya mikserlerin çoğunun girişlerinin 600Ohm olmasıdır. Uyumsuz bir empedans seçilir ise mikrofonun sesi ya düşük yada tam tersi yüksek çıkmaya başlar mikserlerde bu durumu tolere edebileceğiniz kazanç kontrol düğmesi (Gain)  vardır fakat normal amfilerde kazanç kontrol düğmesi olmadığından bu uyumsuzluğu gideremezsiniz ve ses sisteminizin sesi normalden az çıkabilir.

Amfi ve hoparlörde empedans kavramı amfimizden çekilen hoparlörümüzden tüketilen gücü belirleyen parametredir. Mesela 100W 4 Ohm değerindeki bir amfiye 100W 8 Ohm değerinde hoparlör bağlanırsa bu hoparlör 50W güç tüketirken tam tersi durumda yani 100W 2 Ohm değerinde hoparlör bağlandığında ise amfimizden 100W yerine 200W güç çekilecek ve amfimiz eğer koruma devresine sahip değilse aşırı ısınarak arızalanacaktır.

 Empedans değeri özellikle çok sayıda hoparlör kulanıldığında daha da önemli hale gelir. Bu durumda hoparlörlerin seri paralel direnç hesapları yapılarak hoparlörlerin toplam empedansının hesaplanarak amfiye uygun hale getirilmesi veya hat transformatörlü ses sistemi kullanılması gerekmektedir. Aksi durumda ya amfiniz arızalanacak yada hoparlörleriniz hatalı sürüldüğünden dolayı sorunlu çalışacaktır.

Fazla sayıda hoparlörlerden oluşan bir sisteme ihtiyacınız varsa ihtiyaçlarınızı belirleyip teknik ekibimizle irtibata geçerek empedans hesabı vb teknik konularda yardım isteyebilirsiniz